ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО ЛІСОВИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
Державне Підприємство "Лісогосподарський Інноваційно-Аналітичний Центр"

Переробка множить прибутки і можливості

2021-02-10 10:24:13

Рентабельно підприємству, вигідно державі. Добре відомо, що сировинна економіка є хоч і стабільною, але недостатньо ефективною, адже оброблена деревина, як правило, продається в рази дорожче. Тому, власна переробка деревини стає не лише актуальною, але й дуже необхідною для подальшого виживання лісогосподарським підприємствам. Добре, що це розуміють керівники держлісгоспів Житомирської області. Скажімо, в ДП «Лугинське лісове господарство» приблизно третина заготовленої деревини переробляється на власних деревообробних лініях.

– На підприємстві нині задіяно цех переробки деревини, у дві зміни працюють поточні лінії,– розповідає директор Лугинського держлісгоспуЮрій Васюхник.– Здебільшого, ми випускаємо обрізні пиломатеріали, які реалізуємо на експорт. Це зараз рентабельно для підприємства (нарахування ПДВ проводиться по нульовій ставці) і вигідно для держави, бо надходить валюта. До того ж, в цеху переробки постійно зайнято 123 працівники, у перспективі кількість робочих місць може бути збільшена.

– А в загальній реалізації яка частка належить обробленій продукції?– уточнюю в Юрія Олександровича.

– Це більше 34%, тобто тверда третина, а в конкретних цифрах вона сягає 37,3 мільйона гривень за 11 місяців.

– Оброблену деревину лісгосп всю експортує?

– В загальній реалізації продукція переробки не тільки експортується, частина продається на внутрішньому ринку, а також місцевим організаціям, підприємцям і населенню. На внутрішньому ринку більшим попитом користується круглий ліс вищих категорій якості та листяних порід.

– Але ж сама переробка теж має різні рівні, «глибока» переробка, наприклад?

– На підприємстві постійно вдосконалюються якісні і кількісні показники технологічних процесів деревообробки, створене сушильне господарство, де працюють дві окремі сушильні камери. Суха оброблена деревина зараз має підвищений попит на ринку. На підприємстві поступово «поглиблюється» переробка, щоправда, у невеликих обсягах, відповідно до ринкових потреб. Освоєно випуск так званих «зрощених виробів», сировиною для яких слугують відходи лісопиляння. На спеціальній лінії зрощення випускаємо чорнову заготовку і доопрацьовуємо її на чотиристоронньому верстаті. На виході отримуємо високоякісну дошку для підлоги та обшивки стін (так звану «вагонку»),інші зрощені вироби різних ґатунків. Обрізні пиломатеріали низьких ґатунків ми доопрацьовуємо і реалізовуємо на внутрішньому ринку. Це також для нас гарна можливість заробити додаткові кошти, хоча потреби в такій продукції ще незначні. В перспективі планується придбати рубальні машини для переробки відходів лісопиляння (горбиля, обрізків) на технологічну й енергетичну тріску.

– І проблема не лише у витратах, адже сучасні переробні комплекси – це, насамперед, високі технології, їм потрібні висококваліфіковані фахівці та спеціалісти. Всі технологічні вакансії заповнені досвідченими, підготовленими фахівцями, які постійно підвищують кваліфікацію в навчальних закладах різних рівнів, але потреба в них постійно існує, особливо в нашому невеликому районному центрі. Отож, у цілому сектор переробки є відчутно затратним, але в нинішній час ці затрати окупні. Слід врахувати, що для переробки ми беремо низькосортну деревину, яка в непереробленому вигляді має низьку вартість. А в переробленому вигляді її ціна зростає в рази. Додамо, що переробляється сировина з лісосік, що розробляються в насадженнях, які втрачають свою стійкість через пошкодження шкідниками та хворобами. Розвиток переробки деревини на підприємстві дає можливість працівникам цеху переробки деревини, що є найбільш цінним нашим ресурсом, жити повноцінним життям і утримувати свої сім’ї. – Переробляєте лише свою сировину? – Так, загальний лісосічний фонд лісгоспу забезпечує сировиною наявні технологічні потужності деревопереробки підприємства. Поки що гострої потреби в сировині немає, – переконує директор Лугинського держлісгоспу. Як бачимо, у лугинських лісівників є гарні перспективи для подальшого економічного зростання завдяки потужним лініям деревопереробки.

Розмовляв Володимир ВАСИЛЬЧУК, Газета “Природа і успільство”

У 2021 році Україна відзначатиме День охорони праці під девізом "Передбачати, готуватися та реагувати на кризи - інвестуймо зараз у стійкі системи безпеки та здоров'я робітників"
Вшановуємо пам'ять жертв аварії на Чорнобильській АЕС
Голова Юрій Болоховець: Лісівник майбутнього - людина з фаховою освітою і достойною зарплатою
Юрій Болоховець: спільні тактико-спеціальні навчання з гасіння умовних лісових пожеж відбудуться в кожній області до кінця квітня
Держлісагентство разом із УкрНДІЛГА модернізує процеси у лісовому господарстві
Результати акції "Озеленення планети": лісівники висадили більше 3 млн дерев за добу
Відбулося онлайн-засідання розширеної колегії Держлісагентства
Кабінет Міністрів України схвалив Порядок проведення національної інвентаризації лісів
Результати акції "Створюємо ліси разом": висаджено майже 5 млн дерев
Україна взяла участь у 8-й Міністерській конференції щодо захисту лісів Європи
Держлісагентство врегульовує проблемні питання щодо організації та проведення електронних аукціонів із продажу необробленої деревини
Відбулося засідання розширеної колегії Державного агентства лісових ресурсів України
Голова Держлісагентства Юрій Болоховець взяв участь у нараді з питань підготовки до пожежонебезпечного періоду 2021 року під головуванням Міністра Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України Романа Абрамовського
Важливий напрямок роботи Держлісагентства - спілкування з громадськістю
Голова Держлісагентства Юрій Болоховець відвідав лісництва на Черкащині
Заступник Голови Держлісагентства з питань цифрового розвитку Віктор Смаль розповів про роботу, яка буде виконуватися найближчим часом
"APS Forest" дає можливість прозоро реалізовувати деревину і забезпечує реальну конкуренцію між споживачами
Державне агентство лісових ресурсів України інформує про впровадження Автоматизованої системи "Пожежі"
Вітаємо з Міжнародним днем лісів