У Холодному Яру кам`янські лісівники облаштували еколого-пізнавальну стежку "Поміж віками"
2019-08-28 12:27:58

У Холодному Яру працівники Кам`янського лісгоспу нещодавно облаштували еколого-пізнавальну стежку «Поміж віками». Прокладена вона у самому серці Холодного Яру та проходить цікавими визначними місцями, що розташовані в межах Креселецького лісництва. Мета стежки, що має довжину 2,2 км, – виховання любові до довкілля, до історії рідного краю, а також це об’єкт для проведення природничих, історичних спостережень, досліджень та екскурсій.

Розпочинається маршрут з Гайдамацького ставу. За численними легендами, саме тут гайдамаки святили зброю перед боями. Беззаперечним доказом цього є те, що на дні водойми було знайдено багато бойового спорядження. Поблизу ставу кілька років тому кам`янські лісівники збудували рекреаційний пункт – ошатну альтанку, яка одночасно може вмістити до 150 осіб.

Далі відвідувачі можуть ознайомитися з таким напрямком господарювання, як лісове насінництво, та побачити плюсові дерева дуба – це такі дерева, які за інтенсивністю росту значно перевищують середні показники свого насадження, є складовою постійної лісонасіннєвої бази, мають паспорт та внесені до державного реєстру. Саме такі дерева дають врожай насіння поліпшеної якості та використовуються в лісовій селекції та генетиці.

Троїцький Мотронинський жіночий монастир – наступна зупинка маршруту і є одним з найбільш відомих сакральних пам`яток Холодного Яру. Заснований ще до монгольського нашестяна місціскіфськогоМотронинського городища і наразі є діючим та досить відвідуваним місцем для вірян.

Мотронинське городище – прадавня пам’ятка скіфського часу, внесена до переліку пам'яток культури, що мають міжнародне значення. Городище виникло наприкінці VII століття до н.е. та було важливим економічним, політичним, торговельним і релігійним центром Середнього Подніпров'я. Городище є невичерпним джерелом для історичних досліджень та цікавим для відвідувачів Холодного Яру.

Останньою, п’ятою зупинкою просвітницької стежки є Скіфські могили – у лісовому масиві і на полях навколо скрізь розкидані кургани скіфської доби та пізніших епох. У Холодному Яру археологи знайшли сліди всіхархеологічних культур, починаючи зтрипільської рільничої культури, яка зародилася влісостеповій зоні України за 5-4 тисячі років до н.е.

Одними з перших новопрокладеною еколого-просвітницькою стежкою пройшлися учні Кам’янського шкільного лісництва зі своєю наставницею Світланою Погорілою. За словами школярів, маршрут дуже цікавий, неважким для подолання та, окрім пізнавальної функції, дає змогу насолодитися чудовими лісовими краєвидами. А ще зі школярами трапилося цікаве знайомство: долаючи маршрут, діти зустріли Лялю Лісовську – онуку Юрія Горліса-Горського, старшини повстанської Холодноярської республіки. Пані Лісовська із зацікавленням поспілкувалася з юними лісівниками, і, зокрема, й англійською мовою, та подарувала дітям славнозвісну книгу, написану її дідусем, – історико-документальнийроман«Холодний Яр».

Як повідомив директор Кам’янського лісгоспу Віталій Верес, місце для облаштування екологічно-пізнавальної стежки обрали невипадково –це досить відвідувані та улюблені місця туристів. На усіх зупинках встановили інформаційні стенди, з яких можна дізнатися про особливості об’єктів. Вздовж усього маршруту розташовані рекреаційні пункти та місця для перепочинку.

«Значна частина урочища Холодний Яр – 1482 гектари – належить до об’єктів природно-заповідного фонду України, серед яких найбільший – 1039 гектарів – пам’ятка природи загальнодержавного значення «Холодний Яр». Цей лісовий масив має досить високий показник рекреаційного навантаження, тож ми здійснюємо постійну роботу з рекреаційного облаштування лісів та проведення інформаційно-просвітницьких заходів. Сподіваємося, що нова еколого-пізнавальна стежка, облаштована лісівниками, сподобається відвідувачам, адже вона поєднала у собі легендарну історію, унікальні ландшафти та красу лісів Холодноярщини», – зазначає директор Кам`янського лісгоспу Віталій Верес.

Прес-служба Черкаського ОУЛМГ