Про лісогосподарські заходи на Херсонщині
2019-05-08 11:23:40

У зв’язку з оприлюдненою днями інформацією у соціальній мережі про нібито незаконні рубки на Херсонщині Степовий філіал Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації, до сфери управління якого належать землі лісового фонду, зазначені у дописі, надав спростування та роз‘яснення.

Як відомо, лісові насадження штучного походження, особливо монокультури, до яких відносяться і ліси на Нижньодніпровських пісках мають нижчу стійкість до впливу негативних природних і антропогенних факторів, періодично потерпають від масового всихання, хвороб та шкідників лісу і потребують постійного лісогосподарського догляду.

Практика ведення лісового господарства пов’язана із застосуванням різного виду рубок та проведення заходів з лісовідновлення. Заміна природного самозрідження деревостанів системою вибіркових рубок дає ряд переваг. Зокрема, це можливість виростити більш стійке насадження з кращими таксаційними і технічними показниками.

6 травня до підприємства надійшов запит від Олешківського відділення поліції Новокаховського ВП ГУНС в Херсонській області щодо проведення санітарних вирубок або будь-яких інших офіційних вирубок лісу поблизу с. Ліві Солонці. Причиною запиту стало розміщення в ЗМІ небайдужими до проблем лісу мешканцями світлин, на яких зображено технологічний процес проріджування лісу в кв. 24 вид. 21 Дослідного лісництва. Вказаний захід було названо «суцільним знищенням лісу» і зазначено що це браконьєрська рубка. Автор помилився також і з місцезнаходженням лісогосподарського заходу (с. Ліві Саги замість Ліві Солонці). Т.в.о. директора Глод О.І. та лісничим Ткаченко В.Є. з виїздом на місце було надано роз’яснення щодо необхідності проведення даного лісогосподарського заходу (проріджування) та надано перелік дозвільних документів на проведення рубок догляду на цій території, площею 4,9 га.

Лісогосподарські підприємства Херсонщини під час проведення лісогосподарських заходів керуються Настановами з ведення господарства в Нижньодніпровських лісах, затверджено науково-технічною радою Держкомлісгоспу України (протокол № 2 від. 05.06.08), згідно яких у насадженнях із міжряддями завширшки 2,5 м і менше при прочищенні застосовують лінійні рубки. Коридори, що утворюються під час таких рубок використовують для трелювання деревини, при тому ширина волока повинна бути достатньою для того, щоб при трелюванні гілками дерев, що були піддані рубці, не пошкоджувалась кора тих дерев, що були залишені для подальшого росту.

Пошкоджені дерева піддаються заселенню шкідниками та хворобами лісу. Тому у культурах віком 21-40 років проводять одне або два проріджування. До 40-річного віку на 1 га (без урахування площі магістральних волоків і протипожежних розривів) в насадженнях сосни звичайної мають залишатись від 700 до 1000 дерев. При проріджуваннях оптимальними є рубки слабкої та помірної інтенсивності, з вирубуванням від 10 до 25% запасу деревини. Для подальшого росту залишають кращі дерева з добре розвиненими кронами, без вад стовбурів, дотримуючись принципу рівномірного розміщення їх на площі.

У кварталах і блоках кварталів, у яких заплановано проведення рубок догляду, прорубують протипожежні розриви, згідно з Проектом протипожежного впорядкування лісів. При недостатній кількості протипожежних розривів упоперек рядів культур через кожні 250 м прорубують просіки-волоки завширшки до 6 м.

Наголошуємо, що всі лісогосподарські заходи на території державного підприємства проводяться за погодженням з низкою державних органів, в т.ч. Департаментом екології та природних ресурсів Херсонської обласної адміністрації. Наприклад, для проведення рубок формування і оздоровлення лісів - догляду (вид та спосіб рубки – проріджування) ДП «Степовий філіал УкрНДІЛГА» видано лісорубний квиток серії 02 ЛКБ № 258835. Лісогосподарські заходи, в тому числі і всі види рубок, що здійснюються на території Дослідного лісництва ДП «Степовий філіал УкрНДІЛГА» проводяться згідно з Проектом організації та розвитку лісового господарства, розробленого Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об`єднанням Українською лісовпорядною експедицією, який погоджений Міністерством екології та природних ресурсів України ще в березні 2017 року на 10 років, про що проінформовано Херсонське обласне управління лісового та мисливського господарства та громадськість через офіційний сайт ДП «Степовий філіал УкрНДІЛГА».

Деревина, що відводиться в рубку виставляється на аукціон через ТБ «Аграрна біржа Херсон» чи електронні торги ДП «ЛІАЦ», де прозоро та відповідно до чинного законодавства реалізується суб’єкту господарювання, незалежно від форми власності, який бажає придбати необроблену деревину для деревообробного виробництва та запропонує підприємству найвищу ціну.

Хочеться подякувати небайдужим та патріотично налаштованим громадянам до проблем лісової галузі за тривожний сигнал та надаємо роз’яснення про те, що рубки догляду проводяться не з метою знищення лісу, а навпаки – з метою формування повноцінного деревостану. Збереження лісових масивів не означає повну їх недоторканність, а вчасне проведення лісогосподарських заходів, важливою складовою яких якраз і є рубки догляду.

Крім того, нагадуємо, що в лісах Херсонщини триває пожежонебезпечний період. Лісова охорона держаного підприємства звертається до мешканців і гостей міста й району із закликом утриматись від відвідування лісів, а в разі виявлення пожежі або загрози її виникнення, просимо негайно вжити заходів для його гасіння та повідомити лісову охорону зателефонувавши черговому Дослідного лісництва за телефоном: (05542) 2-21-37, в ДСНС за телефоном 101, або до поліції 102. Давайте разом не допустимо пожежі в лісі!