У складних умовах сьогодення лісівники Хмельниччини вишукують додаткові можливості
2019-04-11 15:01:31

Підприємства Хмельницького ОУЛМГ, зважаючи на стагнацію внутрішнього ринку реалізації деревини, ведуть постійний пошук виходу із ситуації. Заслуговує на увагу досвід державного підприємства «Ярмолинецьке лісове господарство». Тут цілеспрямовано дбають про підвищення ефективності виробництва, вишукують додаткові резерви для використання всіх продуктів лісу й не тільки.

В умовах обмеженого лісокористування, коли природо-заповідний фонд складає понад 50% лісів, доводиться більш раціонально задіювати у виробничий процес недеревну продукцію. Це стало ще одним із стратегічних напрямків роботи керівництва й колективу Ярмолинецького лісгоспу, що дає чималі надходження. Скажімо, в 2017 році реалізовано тріски паливної на суму 1,3 мільйона гривень, а торік – на 7 мільйонів гривень. А цьогоріч заплановано одержати від цього виду продукції 21 мільйон гривень.

Успішно виконується програма розвитку побічного користування. Так, подарункові упаковки «Цілющі чаї Ярмолинеччини», до набору яких входять чай «Малина, шипшина», «Лісові ягоди», «Подільський сад», «Медовий нектар», зареєстровані під торговою маркою «Ярмліс», охоче купують і на Хмельниччині, і за її межами.

На підприємстві відновили пасіку. Викачаний мед розливають у сувенірні діжечки й реалізують споживачам. На підприємстві також заготовляють і сушать лісову продукцію, зокрема ягоди суниці лісової, малини, смородини, білі гриби та інше. Після розфасовки в упаковки їх поставляють у торгову мережу, реалізовують самостійно.

Реалізація свіжих полуниць, малини, смородини, ожини, а також яблук проводиться в міру заготівлі за сезонними ринковими цінами.

Не забувають у лісгоспі й про збір лікарської сировини, особливо бузини, чистотілу, чебрецю, звіробою, плодів глоду й шипшини. Відпускають зазначену продукцію Житомирському спеціалізованому підприємству.

Чільне місце в Ярмолинецькому лісгоспі приділяють вирощуванню декоративного посадкового матеріалу та новорічних ялинок. Все більше практикують їх реалізацію в касетах та горщиках.

Розвивають виробництво м’ясних виробів. Фасоване сало зі спеціями в дерев’яних бочечках, а також смалець з ковбасними виробами надзвичайно інтригують та заохочують людей до їх купування. Перелік продукції з часом буде розширюватися.

А нещодавно державне підприємство «Ярмолинецьке лісове господарство» провело в Києві презентацію й реалізацію власної продукції. Це було організовано з метою ознайомлення українців зі своїм доробком та розширити мережу збуту. Кияни охоче купували цілющі чаї Ярмолинеччини, лісовий мед у липових діжечках, різні сорти яблук із садів підприємства, домашню ковбасу й свиняче сало в діжках, сушені білі гриби та ягоди суниці лісової.

– Побічне користування дає хороші прибутки, – каже директор підприємства Іван Кирилюк. – Отож будемо й надалі його розвивати. Ми сповідуємо принцип: побічне – не головне, але й не другорядне. Щодо збуту власної продукції, то реалізовуємо її не тільки самі, а й користуємося послугами однієї з всеукраїнських торгових мереж.

Пошук нових можливостей розвитку господарства з ефективним використанням побічного лісокористування та інших напрямків роботи в Ярмолинецькому лісгоспі триває. Досвід його роботи поступово переймають інші лісогосподарські підприємства області.

Прес-служба Хмельницького ОУЛМГ